Profesyonel Bir Web Sitesi Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Isa Eken
2 min readSep 7, 2021

Günümüzde bir firma ya da bir ürün ile ilgili fikir edinmek isteyen herkes, önce internet kaynaklarına yöneliyor. Ne iş yapıyor olursanız olun, müşteri kitlenize kendinizi ifade edebilmenin en iyi yolu, profesyonel bir web sayfasına sahip olmaktan geçiyor.

Güvenli bir web sunucusu kullanın

Web sayfanızın güvenilirliği 1 numaralı önceliğiniz olmasına dikkat edin. Kullanıcılarınızın veya işinizin herhangi bir verisi herhangi bir sebepten ötürü güvenlik ihlaline maruz kaldıysa bu sizi maddi zarara uğratabilir ve müşterilerinizin size güvenini kaybedersiniz. Aynı zamanda web siteniz DoS saldırılarına dayanıklı ve yüksek trafiklerin altından kalkabilmelidir. Her koşulda müşterilerinizin web sayfanıza girebilmesini sağlayın.

Her iş için WordPress kullanmayın

Bir web sitesi oluştururken işinize en uygun yazılımı seçin. Örneğin fiziksel ürün satışı yapmak istediğinizde OpenCart, hosting satışı yapmak istediğinizde WHMCS ya da blog açmak istediğinizde WordPress kullanın. Bu yazılımların her biri kendi alanlarının en iyilerindendir, amacı dışında kullanmak verimliliğini azaltacak ve hatalara sebep olabilecektir. Alternatif olarak yazılımcınızdan web sitenizi oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Yazılımcınıza her işi yüklemeyin

Yazılımcınız back end, front end ya da full stack olabilir yazılımcınızın en iyi işi ortaya çıkarabilmesi için kendi işi hakkında sorumluluk verin örneğin yazılımcınız back end ise logonuzu yazılımcınıza yaptırmayın!

Projeniz için plan oluşturun

Hiç kimse 24 saat içerisinde “size özel” bir web sitesi oluşturamaz. Yazılımcılarınıza projenizin detaylarını anlatarak ortalama bir bitiş tarihi ayarlayın, bu süre boyunca yazılımcılarınızın tam bir mesai süresi kadar çalışmasını beklemeyin böylece yazılımcınız projenizi rahat ve hevesli bir şekilde oluşturacağından en iyi verimi alacaksınız. Ayrıca olası bir aksaklıkta ekibinize ek süre verebileceğiniz bir bitiş tarihi oluşturmayı unutmayın.

En güncel teknolojileri kullanmaya dikkat edin

WordPress gibi web yazılımlarında en güncel stabil versiyonları ya da LTS (Long-Term Support/Uzun süreli destek sürümü) versiyonları kullanmaya dikkat edin. Ayrıca yazılımcılarınızda web sitenizin back end ve front end kısmında güncel paketleri kullandığından emin olun.

Basit ve hızlı bir ana sayfa kullanın

Ana sayfanız web sitenizde en çok görüntülenen ve işinizi tanıtan sayfadır. Ana sayfanızın kullanımının basit oluşuna, hızlı açılmasına, minimal bir tasarım olmasına ve işinizi iyi tanıtmasına dikkat edin.

Önemli görselleri ön plana çıkarın

Sizi, yaptığınız işi ve firmanızı tam olarak ifade ettiğini düşündüğünüz görsel içerikler, dengeli bir şekilde web sitenizde yer almalıdır. Kendi kaliteli görsellerinizi yaratmanız, ihtiyaç duyduğunuz görsel malzeme için profesyonel fotoğrafçılar veya illüstratörlerle çalışmanız her zaman yararınıza olacaktır, özgünlüğünüzü arttıracaktır. Ayrıca günümüzde video içerikler yaygınlaşmaktadır bu içeriklerin görüntü kalitesinin bozulmayacağı fakat boyutunun yükselmeyeceği bir dengeyi bularak sıkıştırmalı ve bu şekilde web sitenizde barındırmalısınız.

Site içi dolaşımı kolaylaştırın

Web sayfanızda sunduğunuz kullanıcı deneyimine yönelik tasarımlar, kolay kullanılabilir olmalıdır. Site içerisinde arama yapmak ya da ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşabilmek için kullanılan tüm araçlar, teknik açıdan sorunsuz ve güncel halde çalışıyor olmalıdır. Kullanıcı yorumlarını daima dikkate alın ve web sitenizi güncel tutmayı asla ihmal etmeyin.

Web sitenizi daima güncel tutun

Web sitenize yeni içerikler eklemek, kullanıcılarınızın yorumlarını cevaplamak dışında web sitenizin yazılım kısmında belli aralıklar ile güncellemeler yapmalısınız. Tasarımınızın ve kodlarınız rahat bir şekilde güncellenebilir olmasına dikkat edin. Yazılımcı iseniz kod standartlarına uyarak yazmalı ve paketleri daima güncel tutmalısınız. Ayrıca projelerinizde CI testleri yapmayı unutmayın.

--

--